Basketbol Ekipmanları

Basketbol dünya çapında oynanan popüler spor dallarından biridir. Basketbol sporu nasıl oynanır? Basketbol sporu el ile top kontrolü gerçekleştirerek yapılan bir spordur. 2 rakip takım halinde gerçekleştirilen bu spor dalında takımlar rakip halindedir. Amaç ise potaya basketbol topunu atarak sayı yapabilmektir basketbol oyununda takımlar 5’er kişiden oluşur. Hem kapalı salonlarda hem de açık alanlarda rahatlık ile gerçekleştirilebilen bir spor dalıdır. Pek çok kişinin ilgisini çeken bu spor dalını gençler ve çocuklar küçük yaştan itibaren oynamaya başlıyorlar. Basketbol hareketli spor dallarından biridir. Oyuncu sürekli olarak dinamik bir biçimde oyun sergiler. Hareketlerine uyum sağlayan kıyafetlere ve oyunda performansını iyileştirecek ekipmanlara ihtiyaçları vardır. Bu ekipmanlar sayesinde basketbol oyuncuları daha iyi bir performans gösterirken aynı zamanda sakatlanma riskleri de oldukça azalır. Sadece basketbol oyunu için tasarlanmış olan basketbol ekipmanları için değil yüzücü ekipmanları, futbol, tenis ve diğer sporlarda da oyun ekipman çeşitleri oyun için olmazsa olmaz bir yer tutar.

Basketbolda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Basketbol oyununda sporcuları sürekli aktif olması gerekir yaptıkları hareketler sayesinde kas yapılarının hızlıca gelişmesinin yanında sporcunun çevik ve güçlü olması oyun içerisinde ona iyi bir olanak sağlar, bu yüzden basketbol sporu gerçekleştiren oyuncuların daima zinde olması gerektiğini söyleyebiliriz. Basketbol oynarken uygun kıyafetler giymek uygun bir basketbol ayakkabısı kullanmak, uygun bir alanda basketbol sporunu gerçekleştirmek kadar kullanılan basketbol aksesuarları ve basketbol topu da hem oyunun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi hem de sporcu için oldukça önemlidir diyebiliriz.

Basketbolcu kıyafetlerinden bahsedecek olursak basketbol şortları oyun için olmazsa olmazlar arasında yer alır farklı malzemelerden üretilen ve oyun hızına uyumlu olarak yüksek ter emici özelliğe sahip olunan basketbol şortları sporcunun hareketlerini kısıtlamaz. Tamamen rahat bir oyun sergilemesine ve oyun içerisinde en yüksek performansı göstermesine yatımcı olarak üretilmiş basketbol şortları sayesinde oyuncu kendini oyun içerisinde daha rahat ve temiz hisseder bu saytede oyunu daha iyi bir biçimde oynayabilir. Basketbolcular için üretilmiş spor tişörtler yine bol yapıda ve ter tutmayan materyallerden bir araya getirilerek üretilmişlerdir. Oyun sırasında sporcuya kesinle rahat hissettirir ve basketbolda kullanılan kıyafetler oyuncuya kesinlikle bir ağırlık yapmazlar demek mümkün.

 Basketbol Sporunda Kullanılan Koruyucu Ekipmanlar

Basketbol kolluğu: Basketbol kolluğu oyuncuların en çok tercih ettiği ekipmanlar arasında yer alabiliyor. ‘’Basketbol kolluğu ne işe yarar?’’ Basketbol kollukları temel olarak oyuncunun kol hareketlerinin daha sabit olmasına yardımcı olabilmek adına tasarlanmışlardır. Basketbol kolluklarının tasarımındaki amaç kolluklar sayesinde kolun daha sabit bir biçimde kalması ve topu kontrollü bir biçimde kullanabilmektir. Temel olarak kolluk tasarımı yapılırken atışların pota isabetinin fazlalaşması düşünülmüştür. Pek çok sporcu tarafından basketbol kolluğu kullanılır diyebiliriz.

Basketbol Gözlüğü: Basketbol gözlükleri genellikle antrenmanlarda kullanılır. Gözlükler top sürüşünü kuvvetlendirmek adına tasarlanmış ürünlerdir. Sporcunun performansını arttırmaya yönelik özel olarak tasarlanmış bu gözlükler sayesinde antrenmanlarda top sürme çalışmaları yapılır basketbolcu topa bakmadan top sürme kabiliyetini geliştirir.

Basketbol gözlükleri olarak üretilen bir diğer gözlük çeşidi ise gözlerinde sorun olan oyuncular için üretilen gözlüklerdir. Bu gözlükler sayesinde oyuncu çok daha rahat bir biçimde oyun gerçekleştirebilir. Özel yapıları sayesinde basketbol gözlükleri oyunun performansında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz aksine performansı arttırdığı gözlenebilir.

Basketbol Kafa Bandı ve Basketbol bilekliği: Basketbolda sıkça tercih edilen diğer aksesuarlar ise kafa bandı ve bilekliklerdir. Ter emici bir kumaştan üretilen bu ürünler sayesinde oyuncu terden rahatsız olamadan oyun gerçekleştirebilir. Basketbol kafa bandı tamamen baş bölgesini saracak şekilde üretilmiştir. Hareketli bir spor olan basketbol sporunda terleme çok fazladır. Oyun sırasında kafa bantları sayesinde terin göze inmesi engellenir Aynı zamanda basketbol bileklikleri de benzer bir amaç için üretilmişlerdir. Bileklikler yüzde oluşan teri silmek için kullanılabilir. Bu oyuncunun oyun sırasında kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır demek mümkün.  Aynı zamanda bileklikler ve bantlar sporcular arasında estetik bir duruş sebep olduğu için de tercih edilir diyebiliriz.

Basketbol Taytı: Son zamanlarda popülaritesi hızla artmış olan ürünlerden biri ise basketbol taytıdır. Basketbol taytları genellikle dikişsiz bir şekilde üretilirler basketbol sporunu gerçekleştirirken çalıştırılan kas grupları üzerinde destek sağlamak adına tasarlanmış ürünlerdir5. As gruplarını desteklerken aynı zamanda da teri dışarıya atan yapısı sayesinde oyuncunun daha konforlu bir biçimde oyunu gerçekleştirmesine destek olduğu söylenebilir.

Oyuncuların oyun içerisinde kişisel olarak kullandığı ekipman ve eşyaların yanı sıra oyun içerisinde gerekli olan diğer ekipmanlar oyunun doğru bir biçimde gerçekleştirilmesine yardımcı olur niteliktedirler

Oyunun uygun bir basketbol sahasında gerçekleştirilmesi gerektiği söylenebilir oyun sahasının sert olması ve oyun sabahasında engebe bulunmaması oldukça önemlidir. Saha içerisinde 2 adet pota bulunur oyuncular potalara top atışı gerçekleştirerek sayı kazanırlar

Dizlik: Dize uyumlu şekilde kıvrımlı ve hareketlere uyum sağlayacak şekillerde üretilen dizlikler sayesinde oyuncu daha rahat bir biçimde oyun oynarken oyun sırasında dizlere gelebilecek darbeler karsısında dayanıklı yapıları sayesinde yüksek koruma sağlarlar

Koruyucu Burunluk: Yüze alınan darbeler sırasında burunun hasar görmesini engellemek amacı ile tasarlanmış ürünlerdir5. Daha önce hasar görmüş burunu oyun sırasında daha ağır yaralamamak için koruma amacı ile de kullanılabilir.

Basketbolcu Ağızlığı: Renksiz ve saydam olarak kullanılması zorunlu hale getirilmiş bu ağızlıklar oyuncuların alınan darbeler yüzünden dişlerinin hasar görmesini engellemeye yönelik olarak tasarlanmışlardır.

Basketbol potası nasıl olmalıdır?

Basketbol potası oyun için oldukça önemli bir ekipmandır. Özellikle profesyonel oyunlarda belirlenmiş olan pota genişliği ve pota uzunluğulardır. Potalar bu kurallara uygun olarak sabit ölçü ve uzunluklarda üretilirler. Farklı pek çok tarzda pota çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

Tek direkli pota: Yere sabitlenerek oluşturulmuş potalardır. Klasik pottalar da denilebilir.

Dört Direkli Pota: Parklarda bulunan basketbol sahalarında ve okul bahçelerinde rahatlık ile görebileceğiniz pota türleridir. Bu potalarda panya 4 ayak üzerine oturur bir biçimdedir.

Duvardan Çıkma Pota: saha ölçüleri dar biçimde olan sahalarda kullanılan potalardır. Yer kaplamazlar ve pota ayakları bulunmaz.

Tavandan İnme Pota: tavandan uzanan bir boru yardımı ile panyanın saha üzerinde durması sağlanır. Potalarda amaç basketbolcunun potaya en az şekilde muhale gerçekleştirerek oyunu oynamasıdır.

Katlanabilir Pota: Eğlence için oynanan basketbol maçlarında kullanılabilen potalardır. Taşınabilir olması sayesinde açık alanlarda ve parklarda istediğiniz zaman basketbol oynayabilirsiniz. Profesyonel oyunlar için kullanılmazlar.

Hidrolik Pota: Özel yapısı sayesinde pota boyu uzayabilir veya kısalabilir şekilde ayarlanan potalardır.

Basketbolda kullanılan bir diğer ekipman ise pota altı minderidir. Pota altı minderi sayesinde basketbolcuların potaya çarparak yaralanma riskinin azaltılması hedeflenmiştir

Basketbol Topu

Basketbolun olmazsa olmaz ekipmanıdır denilebilir. Uluslarasın standartlarda boy ve ağırlık ölçüsünde üretilen bu toplar kadın, erkek ve çocuk oyuncular için farklı boyutlarda ve ağırlıklarda olarak tasarlanırlar.

 Basketbol Ekipmanı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basketbol Ekipmanı tercih ederken ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edilmeli ister amatör ister profesyonel bir sporcu olun sakatlanma seviyenizi düşürebilecek ve daha iyi bir oyun çıkartmanıza tarımcı olabilecek ekipmanlar her zaman sizin için daha iyi olacaklardır. Aynı zamanda kalitesiz ekipman ürünlerine göre daha uzun süreli bir kullanım da sağlaması mümkündür. Özellikle basketbol formaları için rahatlığı göz önünde bulundurmalısınız< vücut hareketlerinizin kısıtlanmaması ve iyi bir basketbol topuna sahip olmanın basketbol oyunu için pek çok avantajı vardır.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.