Basketbol Topu

Basketbol ekipmanları tercih ederken basketbol kıyafeti basketbol topu kolluklar gerektiğinde basketbol gözlükleri ve basketbol taytları, basketbol formaları kullanılabilecek basketbol ekipmanı malzemelerindendir

Basketbol sporunda kullanılan ekipmanlar oldukça önemlidir. Spor performansını etkilemesi açısından uygun ekipmanlar seçilmesi oldukça önemlidir iyi ve kaliteli bir performans çıkartılabilmesi için doğru ekipman tercihi yapılması gerekir.

 Basketbol sporu oldukça hareketli ve dinamik bir spordur bu yüzden basketbol için üretilen basketbol kıyafetler, basketbol ayakkabıları ve diğer basketbol ürünlerinin doğru bir biçimde tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Basketbol topları ise bu ekipmanların içerisinde oldukça önemli, bir yer tutuyor demek mümkündür.

Basketbol Topu Özellikleri Nelerdir?

Basketbol oyuncuları için basketbol topları en önemli ekipmanlar ve basketbol oyunlarında olmazsa olmazları arasında yer alıyor basketbol sporunda amaç oyunu gerçekleştirirken yüksek skor sağlamak ile ilgili bu yüzden basketbolda en önemli takım parçasının basketbol topu olduğunu söylemek mümkün.

Basketbol topu diğer sporlarda kullanılan toplara göre oldukça ağır olan toplardır.

.Basketbol topu alırken kaliteli bir basketbol topu modeli seçmeniz size oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır demek mümkün gibi görünüyor.

Basketbol Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Basketbol topu severken öncelikli olarak nerede oyun oynayacağınıza dikkat etmelisiniz acık havada da kapalı alanda da oynanabilen spor türlerinden oldukları için basketbol topları farklı materyallerden üretilmiş olabilir basketbol topları hava şartlarına uygun olarak da tercih edilmelidir. Özellikle acık havalarda oynanan oyunlar için tercih edilirken ıslak zemine uygun olan basketbol toplarından tercih edilmesi önerilebilir.

Basketbol topları genel olarak 3 farklı materyalden üretilmiş olabilir diyebiliriz. Bu malzemeler kauçuk deri veya sentetik materyaller olabilirler. Farklı materyallerde üretilmiş olan basketbol topları kullanım amacına göre değişiklik gösterirken top sıçrama seviyeleri de kullanılan malzemeye göre değişiklik gösteriyor.

Kauçuk basketbol topları: sıçrama kalitesi yüksek olan toplardır acık alanda oynanan oyunlar için uyumludurlar bu toplar iyi bir tutuş kabiliyeti sağlarlar ve elde kaya yapmazlar. Rahatlık iler tercih edilebilen modellerdir aynı zamanda dayanıklı oldukları ve uzun süre kullanım sağlayabildikleri de söylenebilir.

Deri Basketbol topları: Son önemde geliştirilen poliüretan deriden üretilen bu toplar sayesinde kapalı alanda oynanan basketbol oyunları daha keyifli bir hal alıyor parke zemine uygun olan doğal deri yapısı zeminde kayma yapmıyor ve uygun bir sırama performansı gösteriyor demek mümkün. Doğal deriden üretilen bu basketbol topları sayesinde rahat bir kullanım da sağlanıyor. Bu basketbol topları profesyonel maçlarda kullanılan basketbol toplarıdır. Kapalı alanlarda kullanılması zorunlu hale getirilerek basketbol oyun kurallarına eklenmiş ve zorunlu kılınmıştır. Oyuklu bir yapısı bulunur. Deri basketbol toplarının oyuklu yapısı sayesinde basketbol oy7uncusu bu topu güçlü bir şekilde kavrayabilir iyi bir tutuş sağlayabilir. Oyuklu yapısı sayesinde deri basketbol toplarının elle uyumu oldukça kolaydır. Performansı oldukça olumlu etkiler de demek mümkün.  Parke zemine uygun olarak deri basketbol toplarının sıçrama özelliği açık havada kullanılan kauçuk malzemeden üretilmiş basketbol toplarına göre daha azdır.

Sentetik deri basketbol topları: Yine kapalı alanlarda ve parke zemininde basketbol oynarken kullanılan sentetik deriden üretilen toplar doğal derilere göre daha düşük bütçelilerdir. Amatör oyuncular tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek modellerdir hem de bütçe dostudur. Sağladığı performans açısından fazla bir değişiklik bulunmayacağını da söylemek gerekir.

Basketbol oynarken oynayacağınız alana uygun bir malzemeden üretilmiş basketbol topu tercih etmeniz kadar doğru bir tercih yapabilmeniz adına basketbol topu numaraları da büyük bir önem taşıyor. Doğru numara bir basketbol topu seçimi iyi ve kaliteli bir oyun çıkartmak için oldukça önemlidir ayrıca doğru numara basketbol topu seçimi basketbol topunun ele oturması acısından ve kaymaması için oldukça büyük bir önem taşıyor diyebiliriz.

Basketbol topunda numara seçerken basketbolcunun yaşı cinsiyeti ve boyu göz önünde bulundurulabilir.

Özelliklerde genç yaştaki sporcularda yani çocuk oyuncularda doğru top numarası seçimi kas gelişimini olumlu yönde etkiliyor denilebilir. Yanlış numara top kullanıldığında ise oyuncunun kemik gelişimi ve kas yapısında sorunların ortaya çıkabileceği gözlemlenmiştir.

3 numara basketbol topları: 4-8 yaş arası için tercih edilen numaradır mini basketbol topu olarak da isimlendirilebilen bu basketbol topları küçük yaştaki oyuncular için rahatlık ile tercih edilebilir hem kız çocukları hem de erkek çocukları için bu numaradaki basketbol toplarını rahatlık ile satın alabilirsiniz. 56-57 cm çevreye sahip olan bu mini basketbol topları 297-348 gr ağırlıklarında bulunabilirler.

5 numara basketbol topları: 11 yaş ve 11 yaş altındaki çocuklardı için uygun olan bu basketbol topları mini basketbol toplarına gire daha büyüktür alt yapı liglerinde kullanılan resmi basketbol boyutu olduklarını söyleyebilmek de bu basketbol topları için mümkündür. Ağırlık Aralığı 396-453 gram olabilir. Çevresi ise 69.5-70.5 cm aralığındadır. Yine kız çocuk oyuncular ve erkek çocuk oyuncular için tercih edilebilen iki cinsiyetin de kullanabileceği boyutta olan toplardır.

6 numara basketbol topu: Bu basketbol topları 72-75 cm çapında üretilen toplardır kullanım olarak kadın ve erkek oyuncular için farklılık gösterebilir 11-13 yaş arası erkek oyuncular bu topları basketbol oyunlarında kullanırlarken 11yaşındsan büyük kız oyuncular ve profesyonel kadın basketbolcular tarafından da bu top numarası tercih edilir. Ağırlık ortalaması ise 510-560 gram aralığındadır.

7 numara basketbol topları: 7 numara basketbol topları uluslararası basketbol federasyonun uygun gördüğü ölçülerde ve ağırlıkta olan basketbol toplarıdır. Profesyonel karşılaşmalarda erkek oyucular tarafından 7 numaralı topun kullanılması kurallaştırılmıştır. 13 yaşından büyük olan erkek oyuncular oyunu bu top ile gerçekleştirir. 75-78 gr cm çapa sahip olan bu topların ağırlığı ise 567-650 gram aralığında değiştiğini söylemek mümkün. Belirlenen kurallara uygun olarak 1.80 yükseklikten zemine bırakıldığında topun sıçrama yüksekliğinin 130 cm olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bunlar dışında antrenmanları geliştirmeye yönelik olarak üretilen farklı çapta ve farklı ağırlıklarda basketbol topları mevcuttur. Şut kuvvetini arttıran ve basketbol oynarken kullanılan kasların gelişmesine katkı sağlayan antrenman topları normal basketbol toplarına göre daha ağırdırlar sporcunun kabil etini geliştirmeyi ve sporcunun doğru bir biçimde kas yapısı sağlamasına destek olan bu tok modeller 1.4 kg ağırlığa kadar olabilirler. Çevreleri ise 31.5 çapında olabilir.

Kısaca basketbol topu tercihi yaparken; oyuncunun yaşı, oyuncunun cinsiyeti, oyun oynanan mekânın iç mekân veya outdoor mekân olması büyük bir önem taşıyor. Doğru basketbol topu tercihini yaptığınız zaman hem basketbol topu uzun süreli kullanılabilir, hem de sakatlanma riski oldukça azalır. Ayrıca doğru basketbol topu seçimi ile kas yapınız da doğru biçimde desteklenir demek mümkün.

Basketbol Topu Fiyatları

Pek çok farklı renkte ve boyutta olabilen basketbol toplarından en pahalı olan modeller doğal deriden üretilen basketbol topu modelleridir. Kauçuk ve sentetik deriden oluşturulan basketbol topları ise doğal deriye göre daha uygun fiyatlıdırlar. Basketbol ekipmanlarınızı en cazip fiyatlar eşliğinde tekem spor aracılığı ile kolaylıkla satın alabilir, %100 güvenli alışveriş imkânlarından ve çeşitli indirimlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.