10657402
₺712,42 KDV Dahil
₺849,90 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
10657407
₺789,00 KDV Dahil
₺849,90 KDV Dahil
%7 İndirim
%7İndirim
Ücretsiz Kargo
10657406
₺754,91 KDV Dahil
₺849,90 KDV Dahil
%11 İndirim
%11İndirim
Ücretsiz Kargo
10657207
₺782,32 KDV Dahil
₺849,90 KDV Dahil
%8 İndirim
%8İndirim
Ücretsiz Kargo
10657206
₺754,91 KDV Dahil
₺849,90 KDV Dahil
%11 İndirim
%11İndirim
Ücretsiz Kargo

Futbol Ayakkabısı

Gündelik hayatımızın olmazsa olmazı olan ayakkabılar çeşitli model ve kullanım amaçları ile karşımıza çıkıyor.

Spor alanlarında da çeşitli özelliklerde yapacağımız spora uygun olarak ayakkabı seçimi yapmamız gerekiyor. Spor alanına göre doğru ayakkabı seçimi yapmak sakatlanmamaların önüne geçiyor ve amaca yönelik kullanım ile performans artırımını görebiliyoruz. Her spor alanı için kullanım ve yapı farkı olan ayakkabılar üretiliyor.

Daha çok erkeklerin ilgi alanı olan fakat günümüzde artık spora artan yoğun ilgi sayesinde kadınlarında ilgisini çeken futbol sporu en çok gündemde olan ve en çok oynanan spor dallarından biridir.

Futbol nedir? Futbol 2 takım halinde oynanan her takımın 11’er oyuncudan oluştuğu küresel bir top ile oynanan spor dalıdır.  21. Yüzyılda 200 ülkede aktif olarak oynanmakta olup 250 milyonu aşkın kişi tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Futbolun amacı nedir? İki taraftan birinin diğerinin kalesine gol atılmasının sağlanmasıdır. En yüksek sayıda gol atan taraf müsabaka karşılaşmasını kazanır. Bu spor dalında eller ve kollar dışında vücudun diğer kısımları kullanılır. Müsabaka karşılaşmaları 90 dakika sürer, bazı durumlarda ise uzatma süresi eklenebilir. Futbol aynı zamanda günümüzde en popüler olan spor dalıdır.

Futbol Oynarken Hangi Ayakkabıları Tercih Etmeliyiz?

Herhangi bir spor dalında hangi ayakkabıyı tercih ettiğimiz oldukça önemlidir. Peki, futbol oynarken kullandığımız spor ayakkabıların yapısı nasıl olmalıdır? Erkek futbol ayakkabısı modelleri nelerdir?

Temel olarak futbol oyununda kullanılan ayakkabılara ‘’Krampon’’ denildiğini duymuşuzdur fakat bu yanlış bir isimlendirmedir. Krampon futbol ayakkabısının tabanında bulunan yapının adıdır. Futbol oynarken kullanılan ayakkabılara kramponlu ayakkabı veya futbol ayakkabısı, halı saha ayakkabısı olarak isimlendirilmesi gerekir.

Futbol ayakkabılarının yani kramponlu ayakkabıların yapısı ise günümüzde tek tip değildir. Çeşitli şekillerde üretimi sağlanır. Bu üretim farklılıkları oynanan sahanın ve zeminin yapısına göre, kişiye göre, Topa vuruş stiline ve ayak yapısına göre futbolun oynanacağı ortama göre seçilmelidir.  Uygun kramponlu olan ayakkabı seçimi yapıldığında oyun performansı en yüksek seviyeye yükselir ve sakatlanma ihtimali oldukça en alt seviyeye iner.

Nasıl bir Kramponlu Ayakkabı Tercih Etmeliyim?

Öncelikle ‘’krampon nedir?’’ sorusuna yanıt vermek gerekirse; krampon ayakkabı tabanının zeminden kaymaması için üretilmiş aynı zamanda oyun sahasında rahat hareket edilmesini sağlar. Kramponlar demir, kösele ya da sert lastikten üretilirler. Bu ayakkabının amacı yere uygulanan basıncı arttırarak futbolcunun daha dayanıklı şekilde yere tutunmasını sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Saha durumuna ve oyunu oynayacak kişinin nerede oynayacağına göre kramponlu ayakkabı tercih etmesi çok önemli bir noktadır.

Çeşit çeşit farklı markalarda karşımıza çıkan ayaktopu ayakkabısını tercih ederken görünümüne değil taşıdığı uygun özelliklere bakarak doğru tercih yapmak en önemli hususlardan biridir.

Kramponlu Ayakkabı Modelleri 

Temel olarak 3 çeşit kramponlu ayakkabı vardır bunlar: Halı saha ayakkabısı, Amatör kramponlu ayakkabılar ve yarı profesyonel kramponlu ayakkabılar.

Bu modeller dışında tam profesyonel kramponlu ayakkabılar da vardır fakat bu modeller profesyonel futbolcular ve üst lig oyuncuları için genellikle kişiye özel olarak tasarlanır.

Suni zeminlerde kullanılan kramponlu ayakkabılar daha çok amatör krampon olarak isimlendirilir. Dış yapı itibari ile kalındır, çivi yapısı sert özelliktedir.

Yarı profesyonel kramponlar ise;

Amatör özellik gösteren kramponlu ayakkabılar ile benzer bir görünüme sahiptir fakat diğerine oranla kullanılan malzeme olarak daha esnek ve ince yapıdadır. Yarı profesyonel futbol sahası ayakkabıları gerçek çim sahada oynayan futbol oyuncuları için son derece doğru seçim olacaktır.

İki tip krampon özelliği karşımıza çıkar arama motorlarında da en çok araştırılan konulardan biridir

AG krampon: AG krampon suni çim kramponudur. Suni çimde oynayacaksanız Ag krampon daha verimli bir futbol oyunu oynamanızı sağlayacaktır.

FG krampon: Fg krampon ise gerçek çimde oynanacak futbol müsabaklarında kullanılmalıdır. Bu ayakkabılar çivili yapıdadır.

Halı sahada oynanacak futbol maçları için buna uygun olan suni çim ayakkabıları tercih etmeniz gerekir bunun nedenini zemine uygunluk göstermesidir

Çim saha ayakkabıları ise bu zemin üzerinde hızlı hareket etmeye uygun olarak tasarlanmıştır. Çim saha ayakkabılarının halı saha ayakkabılarından farkı nedir? Diye sorulduğunda şu cevabı verebilir: Çim saha ayakkabılarının tabanı yapı olarak halı saha ayakkabılarına göre çok daha serttir, dış yüzeyi de halı saha ayakkabısına göre çim saha ayakkabılarında çok daha sert olduğunu görebiliriz. Çim daha ayakkabıları sahanın toprak yapısına uygun olarak daha keskin hareket etmeyi sağlar, kaymayı önler hava koşullarında kaymaz özellik gösterir. Bu yüzden çim saha ayakkabısı tercih ederken uzun ve sert dişlere sahip kramponlu ayakkabıları tercih etmek son derece önemlidir. 16 küçük çivi bulundurur kramponlar. Bu ayakkabılar kesinlikle çim saha dışındaki sahalar için uygun değildir. Sakatlanma riskinizi yükseltir.

İyi Bir Halı Saha Ayakkabısı Nasıl Olmalı ?

Halı saha ayakkabıları ise görünüş itibarı ile biraz daha günlük spor ayakkabısını andırır çünkü krampon dişleri kısadır, metal çivilerden üretilmemiştir. İdeal halı saha ayakkabısı nasıl seçilir? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:

Hafif bir görünümü olmalı esnek yapıya sahip olmalı ayağı tam kavramalı, bağcıkları çok sıkmayacak şekilde olmalı ayağa nefes aldırmalı, kaliteli malzemeden üretilmiş olmalı. Halı saha kramponlarında daha çok suni deri tercih edilir bunun nedeni gerçek derinin ayakkabıya sağlayabileceği ağırlık hissidir. Gerçek deri malzemesinin ayağa sağlayacağı ağırlık hissi hızlı oynaması gereken oyuncunun hızını etkileyebilir.

Hangi Mevkide Ne tür Kramponlu Ayakkabı Tercih Edilmeli?

Defans oyuncuları hangi ayakkabıyı tercih etmeli? Defans oyuncuları ayakkabı tercihini dayanıklı olandan yapmalıdır çünkü defans oyuncularının da dayanıklı oyuncular olması gerekmektedir.

Defans oyuncularının tercih etmesi gereken ayakkabılar dayanaklılığı ve rahatlığı son derece yüksek ayakkabılar olmalı malzeme olarak da defans oyuncularının ayakkabıları yüksek derecede esneklik sağlayan türden olmalıdır.

Orta saha oyuncuları nasıl ayakkabılar tercih etmeli? Orta saha oyuncusunun görevi topu almak ve karşı takımdan gelen karşı atakları önlemektir. Yani orta saha oyuncuları savunma ve hücum bakımından güçlü oyuncular olması gerekmektedir

Merkez orta sahada oynayan oyuncunun tercih edeceği model yüksek tutuş özelliği taşımalı ve hava şartlarında kullanım bakımından zorluk çıkartmamalı, dengeyi korumalı defans oyuncularının kullandığı gibi esnek yapıya sahip olmalı.

Eğer oyuncu orta sahada kanat mevkinde oynuyorsa hız açısından daha yüksek verim sağlayacak kramponlar tercih edebilir. Tercih edilen ayakkabı diğer futbolcu ayakkabılarına göre daha hafif yapıda daha esnek malzemeli olmalı denge ve hızı aynı anda sağlayıp oyuncuyu yormayacak türde olmalı

Oyuncu defansif orta sahada oynuyorsa tercih ettiği ayakkabı diğer kramponlu ayakkabılara göre daha sert malzemeden imal edilmiş olmalı bu alanda oynayan oyuncular için dayanıklılık son derece önemlidir diyebiliriz.

Forvet oyuncuları nasıl ayakkabı tercih etmeli? Forvet oyuncuları oynadıkları alan gereği ile topa hızlı vurmalı dengeyi yüksek oranda sağlamalı hızlı ve ani hareketlerde denge sağlamalı

Kaleciler nasıl ayakkabı tercih etmeli? Kalecilerin görevi topun kaleye ulaşmasını engellemektir bunu ellerinin tutuş gücü ile sağlarlar fakat ayakkabının tutuş gücü de bir o kadar yüksek olmalıdır.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.