MS109HBL
₺999,00 KDV Dahil
MS109BGL
₺999,00 KDV Dahil
VN0A5JMH7051
₺1.619,00 KDV Dahil
VN0A5KRSYQW1
₺1.519,00 KDV Dahil
VN0A5KRD7051
₺1.619,00 KDV Dahil
VN0A4U160FI1
₺1.719,00 KDV Dahil
VN0A4U169FN1
₺1.899,00 KDV Dahil
VN0A7Q5NBA21
₺1.899,00 KDV Dahil
VN000EE3BLK1
₺1.339,00 KDV Dahil
216116 NVGD
₺1.899,00 KDV Dahil
232040 OLV
₺1.849,00 KDV Dahil
232395TK NVGY
₺1.399,00 KDV Dahil
FW2776
₺2.302,79 KDV Dahil
₺2.729,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
GW1371
₺1.889,00 KDV Dahil
GW1376
₺1.322,30 KDV Dahil
₺1.889,00 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim
Ücretsiz Kargo
GW9250
₺1.089,00 KDV Dahil
GW9251
₺911,15 KDV Dahil
₺1.089,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
GW9252
₺1.089,00 KDV Dahil
GW9283
₺980,10 KDV Dahil
₺1.089,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
GX0728
₺1.679,00 KDV Dahil
GZ1724
₺2.267,10 KDV Dahil
₺2.519,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
GZ5300
₺1.232,10 KDV Dahil
₺1.369,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
VN0A38ENMR21
₺1.519,00 KDV Dahil
VN0A38ENOAK1
₺1.619,00 KDV Dahil

Günlük Spor Ayakkabı

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ayakkabıları hem evde hem de dışarıda kullanıyoruz.

 Ayakkabı temel olarak yer ile teması keserek ayağı yerdeki zarar verebilecek olan cisimlerden korur, ayağı çeşitli hava şartlarında da sıcak tutan veya kullanılan malzemeye göre terletmeyen ayakkabının tarihi M.Ö 7000’li yıllara kadar dayanır. İlk ayakkabılarda ise hayvan derisi halat veya yaprak gibi materyaller kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayakkabının ilk üreticisi ise Jan Emst Matzeliger olarak kabul edilir. Modern ayakkabıyı ilk kez üreten kişidir.  Ayakkabı ilk ortaya çıkış tarihinden günümüze kadar fazlaca değişiklik göstermiş, yenilenmiş, kadın ve erkeğe göre çeşitlere ayrılmıştır. Ayakkabının İlk üretildiği yıllardaki tek tip birbirine benzeyen modeldeki ayakkabıların yerini günümüzde çok farklı renk model seçeneği ile karşımıza çıkan bir hal almıştır. 

 Ayakkabı çeşitlerinden bahsedecek olursak Kadın ayakkabıları ve erkek ayakkabıları genel olarak ayrı şekillerde sınıflandırılır. Bunun dışında her iki cinsinde tercih ettiği ‘’Unisex’’ olarak adlandırılan modeller de vardır.

Erkek ayakkabılarında en çok tercih edilen modeller: Oxford model, Derby model, Monk Strap model, Loafer/mukosen model, Cap toe model, Brogue model, Slip-On model, Sneaker model, outdoor model diyebiliriz

Kadınlar için ise en çok tercih edilen modeller: Pump ayakkabı, stiletto ayakkabı, Kedi topuk ayakkabı, İskaprin ayakkabı, Makara topuklu ayakkabı, Platform Topuklu ayakkabı, dolgu topuklu ayakkabı, Kama topuklu ayakkabı, apartman topuklu ayakkabı, mantar topuklu ayakkabı, sneaker ayakkabı ve outdoor ayakkabı modelleridir.

 Hem kadınların hem de erkeklerin tercih ettiği hayat koşuşturmacası içerisinde bizim de rahat etmemizi sağlayan modeller açıkça ortadadır ki spor ayakkabılardır. Spor ayakkabılar gerek gündelik olarak gerek şık kombinlerde bile günümüzde sıklık ile karşımıza çıkıyor. Spor ayakkabılar da kendi içerisinde sınıflara ayrılıyor. Spor ayakkabılar amca uygun olarak kullanıldığında kişiye çok daha büyük rahatlık sağlıyor. Spor ayakkabı tercih ederken hangi amaca yönelik olarak tercih edeceğimiz çok önemlidir. Amacına uygun olarak yürüyüş için, koşu için, fitness antremanları için, futbol oyuncuları, basketbol oyuncuları, tenis oyuncuları için, tırmanış ve kamp ile uğraşanlar için farklı farklı türde spor ayakkabılar üretilmiştir. Bu ayakkabıların hepsinin taban özelliği, kumaş özelliği yapısı birbirinden farklıdır. Ve amaca yönelik özel olarak tasarlanır. Yani koşu ayakkabısı ile basketbol oynamaya çalıştığımızda sakatlanma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Gündelik olarak tercih ettiğimiz spor ayakkabılar ise herhangi bir antremana ve spor dalına yönelik bir ayakkabı olmamalıdır, daha çok yürüyüşe uygun spor ayakkabılar tercih etmemiz gerekir.

Dışarıda gündelik hayatımızın içerisinde en çok kullandığımız gündelik tarzda ayakkabılardan bahsedecek olursak:

Gün içerisinde çok fazla ayakta kalıyoruz ya da çıkıp yürüyüş yapıyoruz. Ayak sağlığı doğru duruş, doğru şekilde yere basma sağlığımız için en önemli durumlardan biridir. Ayaklar günlük hayatımızda fark etmeden vücudumuzun en çok basınç uyguladığımız bölgesidir. Ayak tabanında bulunan plantar fasia isimli bir zar vardır Bu zar zamanla kalınlaşarak şişme yapar ve ağrıya sebep olur. Bu zarın kalınlaşmasının en önemli sebeplerinden biri yanlış ayakkabı seçimi. Yanlış ayakkabı seçimi yüzünden karşılaşabileceğimiz diğer hastalıklar ise: .Başparmakta şekil bozukluğu (Hallus Valgus), Ayak parmakları arasındaki sinirde sıkışma (Morton nöroması), .Çekiç parmak, Topuk dikeni  Doğru ayakkabı seçimi de bu yüzden önemlidir.  

Peki, Doğru Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

  Yerden 2 cm – 3 cm arası yükseklikte olmalı, geniş uçlu olmalı, ayağı tam kavramalı, tabanı çok sert olmamalı ve ayak tabanına uygun bir taban yapısına sahip olmalı, doğru ayakkabı aya k dersine nefes aldıracak materyallerden üretilmiş olmalı ve esnek yapılı olmalıdır.  Yani ayakkabı seçerken güzel görünümden daha çok doğru yapıdaki ayakkabıları ve ayağımıza uygun olan modelleri tercih etmeliyiz.

Hemen hemen herkesin gündelik kullanım için tercih ettiği gündelik spor ayakkabılara gelecek olursak:

Renk renk, çeşit çeşit, farklı marka ve modeller ile karşımıza çıkan gündelik spor ayakkabılar bulunuyor. Bu ayakkabılar artık iş yerlerimizde bile rahat ve şık bir görünüm sağlayarak farklı model seçenekleri ile kullanılmaya başladı iş yerinde tercih ettiğimiz günlük spor ayakkabılar daha çok bağcıksız modellerdir. Bu ayakkabılar hemen hemen her yaş grubundaki insanın ayakkabıları arasından bulunur ve en çok giydiğimiz ayakkabı türlerinden biridir.  

Gündelik olarak kullandığımız spor ayakkabısı için yürüyüş ayakkabılarını tercih etmemiz önerilir peki iyi bir bir yürüyüş için ayakkabı nasıl olmalı? Yerden yüksekliği fazla olmamalı, topuğu acıtmayacak şekilde yumuşak malzemeden yapılmış olmalı ve esnek bir özelliğe sahip olmalı. Günlük hayatta nefes aldıran çoraplar giyiyor olsanız bile ayakkabı materyali nefes aldırmayan bir yapıda ise çorapların hiçbir önemi kalmıyor. Hem çorap hem de spor ayakkabı tercihiniz nefes aldıran modellerden yana olmalı, ayağınızda taban sorununuz varsa hastalığınıza uygun taban seçimi son derece önemlidir. Günlük hayatta tercih ettiğiniz spor ayakkabı doğru seçim sağlandığında kan akışının daha düzenli hale gelmesini sağlayarak metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.  

Gündelik spor ayakkabı temizliği nasıl olmalı? Günlük hayatta giydiğimiz ayakkabıların temiz olması oldukça önemlidir sadece dış görünüşünün temiz olması yetmez, aynı zamanda kullandığımız ayakkabıların içi de mutlaka temiz olmalıdır. Bu en önemli olan organlarımızdan birinin yani ayaklarımızın sağlığı için son derece önemlidir.

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenmeli?

Ayakkabı satın aldığımız yerlerde ve spor mağazalarında sıklıkla ayakkabı temizlemek için özel olarak hazırlanan ayakkabı yapısını bozmayacak şekilde üretilmiş doğal veya kimyasal içerikli temizleme ürünleri bulunuyor. Satıcının önerisine uygun olarak bu ürünlerden gönül rahatlığı ile satın alabiliriz. Bunun dışında evde spor ayakkabı temizleme yöntemleri de oldukça tercih edilen yöntemlerdir ayrıca ayakkabılar için özel olarak oluşturulan kuru temizleme yöntemlerini sunan şirketlerden de faydalanabilirsiniz

Ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkamak hem ayakkabıya hem de çamaşır makinesine zarar verebilecek bir yöntem olduğu için tercih edilmemelidir.

Evde spor ayakkabı temizliği nasıl yapılır? Ayakkabı dışı için ılık su ve bez ile ayakkabının dışını kolayca temizleyebilirsiniz. Tabana yakın yerler için kuru bir fırça kullanabilirsiniz bu fırçanın özel olarak ayakkabı için üretilmiş olması gerekmez, bir diş fırçası yardımı ile de ayakkabı temizliği sağlanabilir.

Ayakkabı içi için ise sıcak su biraz deterjan ve biraz çamaşır suyu tercih edilebilir. Oluşturduğunuz karışım içerisinde ayakkabıyı ovalayarak temizleyebilir açık havada kurutabilirsiniz. Güneş ışığı alan bir yerde kurutmanız önerilir.

Doğal bir temizleme yöntemi tercih etmek isterseniz gönül rahatlığı ile ayakkabı temizliği için karbonat kullanabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine iki yemek kaşığı kadar karbonat ekleyip rahatlıkla lekelerden kurtulabilirsiniz. Karbonat aynı zamanda ayakta oluşan kokuyu engellemede de oldukça faydalıdır.

Günlük Spor Ayakkabı Fiyatları 

Günlük hayatımızda kullandığımız spor ayakkabı fiyatları oldukça değişiklik gösterebilir. Kullanılan malzemeye göre, esneklik yapısına göre, hava aldırıp aldırmadığına göre, markasına göre fiyatı değişir. Belirli bir fiyat aralığı yoktur demek mümkün fakat günlük spor ayakkabı çok fazla tercih edilen bir model olduğu için hemen hemen her bütçeye uygun şekilde karşımıza çıkan fiyatlar görebiliriz.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.