₺239,90 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Ücretsiz Kargo
₺254,90 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
₺239,90 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Ücretsiz Kargo
₺239,90 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
%31 İndirim
%31İndirim
Ücretsiz Kargo
1

Outdoor Ayakkabı

Outdoor ayakkabılar çok fazla tercih edilen ayakkabı modelleridir özellikler erkek outdoor ayakkabılar çok fazla ilgi görürü. Outdoor ne demek? Outdoor kelime anlamı olarak dış mekân anlamına geliyor. Fakat outdoor ayakkabısı olarak bahsedilen dış mekân ayakkabı değildir, dış mekân sporlarına uygun tarzda özel üretilen ayakkabılardır.

Öncelikte kişisel olarak formu korumak yeni yerler keşfetmen için outdoor sporlardan bahsedelim:

Outdoor spor nedir? Dış mekân sporu, açık hava sporu veya doğa sporu olarak açıklayabileceğimiz outdoor sporlar ekipmanlı veya ekipmansız olarak yapılabilen sporlardır, ekipman olsun veya olmasın outdoor sporlar için en önemli hususlar için olacağınız alana uygun giyinebilmektir. Bu yüzden outdoor giyim malzemeleri outdoor ayakkabılar ve outdoor aksesuarlar çokça dikkat çeker ve tercih edilir. Uygun giysiler outdoor sporlarda iyi performans sergilemeyi arttırabilir, destekler. Doğada yapılan tüm sporlar outdoor sporuna dâhil olduğu için ürün çeşidi ve ürünlerde kullanılan materyaller de oldukça çeşitlidir diyebilmemiz mümkündür.

Outdoor sporlarından bazılarından bahsedecek olursak; kaya tırmanışı, dağcılık, yamaç paraşütü, kano sporları, dağ bisikleti sporları yelken, rüzgâr sörfü, su altı dalgıçlığı rafting, trekking. Kampçılık, mağaracılık diyebiliriz.

Outdoor giyim ürünlerinin kullanılması da bu tarz sporlar yapılırken her hava koşuluna uyum sağlayabilmesi sayesinde önemlidir sporcuya büyük bir rahatlık sağlayabilmek amacı ile tasarlanmışlardır. Outdoor ayakkabılar ve outdoor giyim malzemeleri buna uygun olarak üretilmiştir.

Özellikle kampçıların veya dağcıların tercih ettiği ürünler arasında bulunan outdoor ayakkabıyı günlük hayatımızda da sıklıkla görüyoruz

Outdoor Ayakkabı Günlük Hayatta Giyilir Mi?

Günlük hayatımızda outdoor ayakkabılarının sıklıkla karışımıza çıkmasının nedeni rahat ve dayanıklı bir yapıya sahip olması diyebiliriz. Outdoor ayakkabılarının hafif yapıda olanları günlük hayatta da uygun kombinlerle karşımıza çıkabilir. Fakat asıl kullanım alanı doğa sporları olduğu için daha kalın ve ağır yapıdadır.  Hafif yapıda üretilmiş olan outdoor botlarını ise pek çok kişinin günlük hayatta tercihi olarak karşımıza çıkabiliyor. Hem terletmeyen hem de üşütmeyen özelliklere sahip olması ile birçok insanın beğenisini kazanıyor. Yine de çeşitli doğa koşullarına ve hava durumlarına uyum sağlayabilecek nitelikte üretilen bu ayakkabıların amaca uygun olarak kullanılması öneriliyor.

Outdoor ayakkabılar özellikle trekking yani doğa yürüyüşü ve kampçıların ilgisini çekiyor.

Doğru Outdoor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Doğru outdoor ayakkabı seçerken. Yazlık outdoor ayakkabı mı kışlık outdoor ayakkabı mı almanız gerektiğine öncelikle karar vermeniz gerekir.

İki ayakkabı birbirinden farklı özellikler gösterir.

Yazlık outdoor ayakkabılar hafif yapılıdır.

Yazlık outdoor ayakkabılar esneklik sağlar yapı olarak yumuşak yapıdadır

Yazlık outdoor ayakkabılar gore-tex teknolojisine sahip ayakkabılar olmalıdır.

Gore-tex ayakkabılar nefes aldıran ayakkabılardır bu ayakkabıların en önemli özelliği ayağa rahat nefes aldırması ve ayağı terletmemesidir. Ayağı terletmemesi ön planda olan modeller olsa da kullanıcıya su geçirmeyen bir ayakkabı deneyimi de yaşatır diyebiliriz. Yaz mevsiminde ayaklarda çok fazla terleme olabileceği için yaz için tercih ettiğiniz ayakkabılarda gore-tex teknolojisine uygun olarak üretim sağlanmış olması son derece önemlidir.

Kışlık outdoor ayakkabıların özellikleri nelerdir? Kışlık outdoor ayakkabılar yazlık outdoor ayakkabılara göre daha dayanıklı olarak üretiliyor diyebiliriz. Kışın daha sert hava koşulları ile karşılaşabiliyoruz kara ve kaygan zemine uyum sağlaması açısından daha ağır yapıda üretilirler. Bu yerde dengede kalmayı sağlar ve sporcular için güvenli bir yer tutuşunu hedefler. Kişiler outdoor botlar tercih ederken waterproof özelliği olmasına dikkat etmelidir bunun sebebi waterproof özelliğinin kişinin ayaklarını su ile temastan korumasını sağlamaktır. Ayağı sudan koruyarak spor performansını ıslak zeminlerin etkilemesine engel olur. Outdoor botlar özellikle kaymaz yapıda üretilmiştir.

Nasıl bir outdoor ayakkabı tercih edilmeli? Genel olarak outdoor ayakkabı tercih etmeniz gereken belli başlı bazı şartlar vardır ilki hangi mevsimde kullanacağınız diyebiliriz. Kışlık outdoor ayakkabılar yazlık kullanılanlara göre farklı yapıdadır. Doğru mevsimde doğru ürün seçimi önemlidir.

Sağlam materyallerden üretilmiş bir ayakkabı olmalıdır çünkü birçok engelle karşılaşabilirsiniz.

Suya dayanıklı outdoor ayakkabılar tercih etmelisiniz ayakkabının dil kısımnda suyun içeri almayacak bir sistem bulundurmasına da özen göstermelisiniz.

Doğru ayakkabı seçerken ayakkabı esnekliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Düz alanlarda trekking yapacaksanız daha esnek yapılı ayakkabılar tercih ederken, spor yapacağınız alan engebeli ve zorlu bir alanda taban özellikleri daha sert ve yüksek olmalı sert tabanlı trekking ayakkabılarının tabanında genellikle dişler bulunur bu yükünüzü doğru şekilde dengelemenize yardımcı olur diyebiliriz.

Outdoor Ayakkabı Modelleri

Outdoor ayakkabı modellerini 3 farklı modelde görebiliyoruz amaca yönelik doğru kullanım sağlanması adına 3 ana model olan ayrılmışlardır. Doğa yürüyüşü ayakkabıları, doğa yürüyüşü botları. Trekking dağcılık botları

Doğa yürüyüşü ayakkabılarında esnek bir taban özelliği görebiliriz bileksiz veya yarım bilekli olacak şekillerde üretilirler ve bileği tam kavramazlar. Diğer outdoor ayakkabılara göre daha hafif yapıdadır günlük hayatta en sık kullanılan model de bu modeldir.

Doğa yürüyüşü (hiking) botları: bu yürüyüş için üretilen modellerde bileği tam saran modeller ve yarım bilekli modeller vardır. Doğa yürüyüşleri için kullanılan ayakkabılar daha esnek tabanlı ve hafif olmalıdır. Bu botlardan alacaksanız taşıdığınız ekipman yükünün fazla olması önerilmez. Dağcılık (trekking) botları: bu botlar ağır yapıda üretilir zor koşullara uyum sağlar tabanı diğer çeşitlere göre daha sert yapıdadır darbelere karşı daha yüksek korumalıdır.

Outdoor ürünlerde yaygın olarak kullanılan orta taban Eva orta tabandır.  Eva orta taban esneklik sağlar ve hafif yapıdadır. Outdoor ayakkabılarda sıklıkla kullanılan bir diğer taban ise poliüretan tabanlardır. Bu tabanlar sert tabanlardır. Daha çok trekking ile uğraşanlar tercih eder fazla taşlı ve engebeli alanlarda ayağın zarar görememesini ve zeminden etkilenmeden sporcunun hareketini sağlaması açısından büyük bir önem arz eder.

Outdoor ayakkabılar ayağa tam oturan yapıda ayakkabılar olmalı. Büyük veya küçük tercih edilen ayakkabılar yaptığınız sporu olumsuz etkileyecek ve outdoor ayakkabı özelliklerinden tam olarak faydalanamamanızı sağlayacaktır. Outdoor ayakkabılar için sentetik maddeden yapılmış çoraplar giymeniz öneriliyor.

Outdoor ayakkabı tercihi yapmak kadar outdoor ayakkabıyı doğru bağlamakta önemlidir. Peki, outdoor bot nasıl bağlanır?

Outdoor botları iyice sıkarak bağlamanız önerilir Bağcıkları normal ayakkabı bağlarken genellikle alt taraftan üst tarafa doğru bağlarız outdoor ayakkabıların ayağı daha iyi kavraması için bağlama taktiği tam tersi şekilde olmalı. Bu şekilde ayakkabıya attığınız düğüm de sizi rahatsız etmeyecektir. Normal ayakkabılara göre outdoor ayakkabıların farklı düğüm atma stilleri vardır. Bunun dışında yine outdoor sporları için üretilen bağcıksız outdoor ayakkabılarda olduğunu söyleyebiliriz.

Outdoor Ayakkabı Fiyatları

Outdoor bot ve outdoor ayakkabı fiyatları modeli kullanılma amacı, hangi özelliklere sahip olduğuna göre değişiklik gösterirdir. Erkek outdoor botlar ve erkek outdoor ayakkabılar en fazla tercih edilen ayakkabı modellerindendir. Günümüzde şehrin yaşantısından sıkılan kişiler genellikle kendini doğada buluyor bize doğada en büyük destekçilerden biri olan outdoor ayakkabıları cazip fiyatlarla kaliteli markalar eşliğinde Tekem Sporda bulabilirsiniz.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.