₺339,90 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺339,90 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
1

Skate & Kaykay Ayakkabıları

Paten ve kaykay gibi sporlarla ilgilenen sporcular, sürekli hareket halindedirler. Bu sporcular oldukça hızlı ve çevik sporculardır. Çeşitli akrobatik hareketlerle göz dolduran sporlardır. Paten veya kaykay kullanan sporcuları günlük hayatta da dışarıda fazlaca görebilirsiniz. Çünkü paten ve kaykayları sadece spor için değil bir yerden başka bir yere ulaşmak için kullanıyorlar demek yanlış olmaz.

Hem eğlenceli hem yüksek kondisyon isten bu sporlar birbirleri ile benzerlik içerisindedir. Paten sürücüleri de kaykaycılar da kendi dengelerini doğru şekilde sağlamalı ve daima hızlı olmalı. İlk başta bu spor dallarını öğrenmesi biraz zor olabilir çok fazla düşebilirsiniz ufak tefek sakatlıklar yaşayabilirsiniz fakat paten ve kaykaycılar bu sporların çok eğlenceli ve vazgeçilmez olduğunu düşünüyor.

Paten ve kaykayı gündelik hayatımız dışında görebileceğimiz yerler kendi alanlarıdır. Bu sporların daha çok yapıldığı yerler akrobatik hareketleri daha rahat sergilenmesini sağlayan özel parkurlardır.

Bu sporlar aynı zamanda vücudumuza da oldukça faydalıdır.

Paten Ve Kaykay Sürmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak bu aktiviteler gerçekleştirildiğinde vücutta kalori yakımı hızlandırılır. Yapılan araştırmalara göre bir saat paten kaymanın 420 ile 622 arasında kalori yaktığı düşünülüyor.

Aerobik bir aktivite olduğu için hareket kabiliyetiniz ve esnekliğiniz artar diyebiliriz.

Vücut duruşunu düzeltmeye yardımcıdır, sırt kaslarının çalışmasında büyük katkı sağlar.

El ayak kondisyonunu geliştirir.

Kas gücünü ve kas dayanıklılığına katkı sağlar. Üst bacak, kalça, sırt kasları üzerinde paten oldukça etkili sporlardır.

Ayrıca hareketli bir aktivite olduğu için stres seviyesini azaltmakta da oldukça etkilidir. Spor yapmak ve hareket etmek aynı zamanda zindeliğimizi de korur demekle yanılmayız.

Paten veya kaykay sürmeyi öğrenmek ne kadar sürer sıkça sorulan sorular arasında yer alır bu sporları öğrenmek kişinin denge sağlaması kabiliyeti ile alakalıdır. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Kas yapınıza da bağlı olarak günde yarım saat, bir saat arası paten veya kaykay çalışmak bu spor aletlerine alışmanızı kısa sürede sağlayacaktır demek ile yanlımayız. Bu spor türleri ile antrenman yaptığınızda çoğu zaman antrenman yaptığınızın farkında dahi olmazsınız. Daha çok eğlenirsiniz.

En güzel paten, kaykay nasıl sürülür?

Herkesin kendi teknikleri olsa da klasik denge sağlamak adına dizlerin her zaman biraz karık olmalı, vücut ağırlığını dengeli olarak kullanılması için bu aktiviteleri yaparken en çok güç aldığımız yerler bacaklar bel ve sırttır.

Doğru bir paten ve kaykay ayakkabısı haricinde bu sporu yapmak için; kask dizlik dirseklik ve iyi bir zemine ihtiyaç duyulur. Yapı olarak pürüzsüz zeminler bu sporları gerçekleştirmende sana kolaylık sağlayacaktır.

İki spor da sakatlanma riski çok fazla olan sporlardır bu yüzden doğru şekilde paten veya kaykay ayakkabısı seçebilmen gerekir. Doğru ayakkabı seçimi bu aktiviteleri yaparken hem daha rahat hareket etmeni sağlar hem de performansını arttırır. Herhangi bir ayakkabı kullanıldığında denge sorunları artar kişide duruş bozukluğu ve kas zedelenmesi görülebilir.

Kaykay sporu nasıl ortaya çıktı? ABD’nin Kaliforniya eyaletinde rüzgâr olmadığı zamanlarda sörf sevenler tarafından ortaya çıkartılmış eğlenceli bir aktive olan kaykaylar tahta bloklara tekerlek takarak icat edilmiştir. Daha sonra bu eğlenceli spor/aktivite birçok ülkeye hızlıca yayılmıştır. Özellikle gençler arasında popülaritesi artmıştır. Hem havalı bir gürünüm sağlıyor hem de kaykay birçok aerobik hareketi rahatça gerçekleştirmeyi kolaylaştırıyor demek ile yanılmayız. Günümüzde kaykay artık bir kültür halini almıştır bile diyebiliriz.

Kaykay Yaparken Kullanılan Ayakkabılar Nasıl Olmalı?

 Kaykay Tahtasını baktığınızda. Dış yüzeyinin kendi le temasta kayma yaratmayacak özellikte yapıldığını fark edersiniz bunun sebebi sporcunun kaykay üzerinde sağlam durabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktır diyebiliriz. Tahta genişlikleri sporcunun ne tarz bir kayış tarzı olduğuna kendini nasıl rahat hissettiğine bağlı olarak değişiklik gösterir genel olarak sokak tarzı için biraz daha dar yapılı kaykaylar tercih edilirken rampa kaykayları her zaman genişlerdir rampa kaykay genişliği 71 ila 84 cm uzunluklardadır diyebiliriz. Kaykaycıların kullandığı kaykay tahtası bir süre sonra onların bir uzvu haline gelir demek mümkün. Tahtayı sizin bir parçanız gibi hissettiğiniz zaman kaymak çok daha kolaylaşacaktır.

Kaykay yaparken tahtayı sizinle bütünleştiren en önemli şeylerden biri ayakkabılarınızdır doğru ayakkabıya sahip olmak için öncelikle kendiniz tanıyın ve kayma stilinizi belirleyin.

Ayaklarınızı kaykay üzerinde yere sağlam basmasını sağlayacak modeller seçmeniz önerilir. Taban yapısı sert olan ve tutuş güçü fazla olan ayakkabılar seçmeniz gerekiyor diyebiliriz. Bu sayede kaykayın zımparalanmış zemininde tamamen doğru bir duruş ve iyi bir performans sağlayabilirsiniz.

Ayakkabı tabanında kullanılan malzemenin tamamen kauçuktan yapılmış olması önerilir. Sert taban yapısına sahip ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Bu sayede tabanı her zaman kontrol altında tutarsınız, Taban olarak sert bir taban kullanılsa dahi bir kaykaycı için esneklik ve rahat hareket edebilme en önemli noktalardır diyebiliriz. Kullanacağınız ayakkabılar hareketlerinize de uyum sağlamalı ve sizi engellememeli. Kaykay ayakkabıları materyalleri genelde hafif materyallerden tercih edilir. Ayağınızda ekstra bir ağırlık yapmadan sadece sporunuza odaklanmanızı sağlar.

Kaykay ayakkabıları genelde deri süet veya sentetik maddelerden tasarlanmış olarak karşımıza çıkar. Bu materyaller kişinin alabileceği darbelere karşı ayağa koruma sağlamada gayet başarılıdır.

Kaykay ayakkabılarının iç özelliklerinde nefes aldıran, terletmeyen veya ter emici özelliklerin bulunması oldukça önemli. Bunun sebebi kaykayın gerçekten efor sarf edilmesi gereken ve hareketli bir spor olması kişi çok fazla terleme yaşadığı için ayaklarında bunu hissetmemeli.

Doğru bir yastıklama kullanılmalı,  bu kaykaycının kendini nasıl iyi hissedeceği ile ilgili bir durumdur bazı kaykaycılar zemin hissini sever bu yüzden az yastıklamalı modeller tercih ederler, bazı kaykaycılar ise özellikle topuk bölgesinde güçlendirilmiş yastıklama kullanılmış ayakkabıları tercih ederler.  Uzun mesafede kayanlar ve yüksek hareket aktivesi gösteren sporcular genellikle yastıklaması biraz daha güçlü modelleri tercih ederler.  

Kaykay ayakkabıları genel olarak iki veya üç dikişli olarak üretilir. Bunun sebebi dayanıklılığı en üst seviyeye çıkartmaya yardımcı olmaktır.

Kaykay ayakkabıları kısa veya uzun bilekli olarak üretilirler. Kısa bilekli kaykay ayakkabısı modelleri bileğin daha rahat hareket etmesini sağlar esnekliği arttırır daha hafiftir. Uzun bilekli kaykay ayakkabısı modelleri ise dengeyi sağlamada büyük yardımcılardır bileği kavrayarak sporcunun bileğini korur ve doğru bilek duruşu sergilemesine de destek olur diyebiliriz Doğru kaykay ayakkabısının içerisinde kendinizi kesinlikle rahat ve güvende hissetmelisiniz ayağınıza tam oturması gerekir. Bu yaralanma ve sakatlanmaları minimumun dereceye indirebilecek kadar önemlidir. Yanlış ayakkabı tercihi sakatlanma riskini oldukça artırırdır.

Kaykay Ayakkabısı Fiyatları Nelerdir?

Her bütçeye uygun kaykay ayakkabısı bulabilirsiniz erkek kaykay ayakkabılarında da kadın kaykay ayakkabılarında da birçok farklı model renk, tarz vardır. İlgimizi çeken sokak modasına uygun farklı renk ve estetik görünüş sunan kaykay ayakkabılarının görünüşü günlük spor ayakkabılarına benzese de aslında yapısal olarak farklı özellikler sunarlar. Bu ayakkabıları tercih ederken özellikle fiyatına değil sizi rahat hissettirmenize ve performansnızı olumlu yönde etkilemesine dikkat etmeniz gerekir.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.