₺674,90 KDV Dahil
₺899,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺934,90 KDV Dahil
₺1.249,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
1

Yürüyüş Ayakkabısı

Yürüyüş Ayakkabıları günlük hayatta dışarıda veya koşu bandında tempolu yürüyüşler için tercih edilen bir spor ayakkabısı türüdür. Yürüyüş ayakkabıları günlük hayatta egzersiz yapan insanlar tarafından hafta sonu yürüyüşlerinden hoşlananlar tarafından sıkça tercih edilen neredeyse herkesin dolabında bulunan ayakkabı türlerindendir. Yürüyüş ayakkabılarının günlük kullanımı da hem kadınlar hem erkekler tarafından fazlaca olduğu için pek çok marka, model ve renkte üretimi yapılıyor diyebiliriz. Yürüyüş ayakkabılarının asıl amacı egzersiz sırasında harcadığınız enerji miktarına göre en yüksek verimi alabilmenizdir. Yürüyüş ayakkabıları bunu sağlayacak özelliklerde üretilmişlerdir. Her mevsim kullanabileceğiniz modeller haricinde yaz için daha ince yapıda materyaller kullanılan yürüyüş ayakkabıları ve kış ayları için de özel olarak üretimi sağlanan termal iç özellikli ve ayak ısısını sabit tutmaya yönelik yürüyüş ayakkabıları pek çok marka tarafından tasarlanıp kullanıcı beğenisine sunuluyor dersek yanılmayız.

 Yürüyüş ayakkabıları sayesinde yürürken hem daha konforlu hissedersiniz hem de nefes aldıran yürüyüş ayakkabıları sayesinde ayak sağlığınızı korursunuz ve bakteri oluşumunu en aza indirirsiniz.

Yürüyüş ayakkabıları dışında başka bir spor ayakkabı türü ile yürüyüş egzersizleri yaptığınızda ayak, bacak hatta bel bölgenizde zamanla sakatlık görülebilir. Yürüyüş ayakkabıları sayesinde yürüyüş yaparken doğru duruş formunu ayakkabı tabanları sayesinde kazanırsınız ve bu da yürüyüşten en yüksek verimi almanızı sağlarken hem sakatlanmaların önüne geçer hem de yaptığınız egzersizde en yüksek performansı almanızı sağlar. Çünkü yürüyüş için kullanılan spor ayakkabılar yürüyüş yaparken kullandığınız kas gruplarının doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilir ve vücudun diğer kısımlarına ve bel bölgesine fazla yük bindirmez. Bu da daha az enerji harcayarak kısa sürede daha yüksek verim almaya yardımcı olur diyebiliriz.

Yürüyüş Yapmanın İnsan Vücuduna Faydaları

Günlük hayatta herkesin haftada en az 3 gün spor için vakit ayırması gerekiyor diyebiliriz. Herkesin spor salonlarına ayıracak vakti olmasa bile orta veya hızlı tempolu yürüyüşler de daha sağlıklı bir birey haline gelmenizi rahatça sağlar. Yürüyüş yaparken doğru ekipmanlar kullanmak ise sağlık için çok önemlidir. İş veya okul çıkışlarında tatil günlerinizde haftada 3 veya 4 gün minimum 30 dakika ila bir saat yürüyüş yapmanız önerilebilir.

Yürüyüşün faydaları ise: Kalp sağlığınız olumlu yönde etkilenir, kan basıncınız düzenli bir hale gelir, iştah kontrolünüz artar, Kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenize yardımcı olur tansiyonunuz kontrol altında kalır, mide ve bağırsak hareketleriniz düzenlenir, bel kalça ve bacak kaslarınızın gelişmesine yardımcı olur, hatta karın bölgenize de faydası vardır. Çağımızda büyük bir sorun haline gelmiş obezite problemi ile savaşamaya faydası vardır, Günlük kalori yakım oranınızı arttırır, Bağışıklık sisteminizi destekler ve vücut direncini arttırır diyebiliriz. Ruh sağlığı için ise; depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir, stres seviyesini düşürür, daha planlı ve daha düzenli hissetmenize yardımcı olur, uyku sorunlarına yardım edebildiği için daha enerjik ve dinç hissedebilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısı Modelleri

Yürüyüş ayakkabılarının pek çok farklı modeli vardır. Yazlık yürüyüş ayakkabısı modelleri, kışlık yürüyüş ayakkabısı modelleri, mevsimlik yürüyüş ayakkabısı modelleri, günlük yürüyüş ayakkabısı modelleri, tempolu yürüyüşe uygun ayakkabı modelleri en çok tercih edilen modellerdir.

 Ayak tabanınızı desteklerken ayak duruşunun da daha düzgün durmasını sağlayan, performansınızı arttırırken aynı zamanda yorulma hızınızın yavaşlamasına katkı sağlayacak ortopedik tabanlı yürüyüş ayakkabısı modelleri de vardır. Uzun mesafe yürüyüşleri için özel olarak üretilen modeller, Son dönem ayakkabı teknolojileri ile zayıflamaya yardımcı modeller gibi farklı amaçlara ve yürüyüş tipinize göre Farklı özelliklerde üretimmiş pek çok yürüyüş ayakkabısı modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Yürüyüş ayakkabısı modeli seçerken; Nasıl bir yürüyüş tarzınız olduğuna, ne mesafede yürüyüş yapacağınıza, ne amaç ile yürüyüş yapacağınıza dikkat ederek yürüyüş ayakkabısı modeli seçmeniz hem konforunuzu arttıracak hem de ayakkabının ömrünün uzun olmasına katkı sağlayacaktır diyebiliriz.

İdeal Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Yürüyüş ayakkabısı seçerken ne amaçla kullanacak olursanız olun dikkat edilmesi gereken belirli püf noktalar vardır diyebiliriz yürüyüş ayakkabısı seçerken; nefes aldıran bir yapıda olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu özellik sayesinde ayakta bakteri oluşunu azaltır, terlemenin önüne geçer sağlıklı ve rahat yürüyüşler yapmanıza yardımcı olabilir. Nefes aldıran kumaştan üretilen bir ayakkabı tercih etmenizin önemli olduğu kadar yürüyüş yaparken kullandığınız çorapların da ter emici özellik göstermesine önem vermelisiniz. Sadece ayakkabının değil yürüyüş yaparken kullanılacak çorabında doğru tercih edilmesi sayesinde yürüyüş ayakkabısından tam verimi alabilirsiniz diyebiliriz.

Yürüyüş ayakkabınızın hafif bir yapıda olması gerekir. Bu ayakkabılar ayakta ağırlık hissettirmemelidir. Hafifliği sayesinde yürüyüş performansınızı olumlu etkilemelidir. yürüyüş yaparken kullanacağınız ayakkabıları seçerken hafif ve yumuşak malzemeler kullanılmış olmasına dikkat etmelisiniz kaliteli, hafif malzeme kullanımı sayesinde daha iyi bir yürüyüş performansı sağlayabilirken kas gruplarına verdiğiniz zarar da en az seviyeye iner.

Yürüyüş ayakkabısı seçerken ayakkabının esnek bir yapıda olması en önemli noktalardan biridir. Ayağa bol veya dar olmaması gerekir. İyi bir yürüyüş ayakkabısı ayağı tamamen kavrarken yumuşak bir his oluşturur aynı zamanda da ayakla aynı düzeyde esneme sağlaması gerekir. Ayaktan daha esnek veya daha az esnek bir ayakkabı tercihi yürüyüş ayakkabısından tam verim alamamanıza neden olabilir.

Outdoor sporlar için üretilen yürüyüş ayakkabıları normal yürüyüş ayakkabılarına göre farklı taban özelliklerinde üretilir bunun sebebi ise doğada daha farklı koşullarda yapılan yürüyüşe uyum sağlanmasıdır. Outdoor sporlar için üretilen yürüyüş ayakkabıları normal yürüyüş ayakkabılarından farklı özelliklere sahip olabilir.

Yürüyüş yaparken tercih edeceğiniz ayakkabının bilek hareketlerini etkilememesi ve rahat hareket alanı sağlaması gerektiğini de söyleyebiliriz.

Yürüyüş ayakkabıları iç taban özelliği olarak yastıklama sistemi bulunduran ayakkabılardan seçilmesi gerekir yürüyüş yaparken topuklardan güç alırız. Topuklarında yastık sistemi bulunduran yürüyüş ayakkabısı egzersiz yapan kişinin daha az yorulmasını sağlarken aynı zamanda daha keyifli bir yürüyüş vakti geçirmenize de yardımcı olabilir.

Yürüyüş ayakkabılarınız koşu ayakkabılarınıza göre daha alçak tabanlı olmalı. Yüksek tabanlı ayakkabılar yürüyüş formu için doğru bir duruş sağlamaz koşu için daha uygundur. Yüksek tabanlı ayakkabılar hızlı koşularda kullanılabilecek hızı destekleyen yapıda üretilmişlerdir. Yürüyüş yaparken ise ayakkabının doğal duruş formunuzu destekleyip düzenlemesi gerektiğini söylemek mümkündür.

Yürüyüş Ayakkabısı Fiyatları Nedir?

Yürüyüş ayakkabı fiyatları yürüyüş ayakkabısında bulunan özelliklere göre; hangi mekânda yürüyüş yapacağınıza göre, Hangi mevsime uygun bir ayakkabı tercihi yapmak istediğinize göre değişiklik gösterirdir. Farklı yürüyüş ayakkabıları için pek çok farklı fiyat olduğunu söyleyebiliriz. Yürüyüş ayakkabısı tercih ederken sağlığımıza uygun olan modellerden tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Genel olarak bütün egzersizlerde ufak da olsa sakatlanma ihtimali vardır bu ihtimalin önüne geçebilmek adına ayakkabı tercihi yaparken fiyatından daha çok dikkat edilmesi gereken konu hangi özellikli bir yürüyüş ayakkabısının sez uygun olduğudur dememiz mümkün.

Tekem Spor ’da pek çok kaliteli markanın birbirinden farklı model ve geniş renk yelpazesinde tercih edebileceğiniz mevsimlik yürüyüş ayakkabıları, kışlık yürüyüş ayakkabıları, yazlık yürüyüş ayakkabıları gibi modellerinden en çok sevilen siyah yürüyüş ayakkabılarını beyaz yürüyüş ayakkabıları gri yürüyüş ayakkabıları renkleri ile tercih edebilirsiniz.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.