Futbol Topu

Futbol ekipmanları içerisinde yer alan futbol topu futbol sporunun olmazsa olmaz ekipman ürünüdür. Temel olarak futbol topu ile oynanan bir spor olan futbol sporunda kullanılan futbol topu, futbol topunun ağırlığı, futbol topunun sertliği, futbol topunun büyüklüğü de büyük önem taşıyor diyebiliriz. Hem amatör hem de profesyonel oyunculara uygun şekillerde farkı toplar üretildiğini söylemek mümkün bu toplarda kullanılan malzeme topun büyüklüğü ve ağırlığı oyuncunu yaşına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Futbol sporunda amaç topu kaleye sokmaktır futbol iki takım halinde oynan bir boyundan oluşur ve takım oyuncuları 11’er kişiden oluşur. Futbol dünyada en çok gerçekleştirilen sporlar arasında yer alıyor. Hem kadınlar için hem erkekler için hem de çocuklar için en sık tercih edilen sporlardan biridir denilebilir.

Futbol topu seçerken de oynayacağınız oyuna uygun bir top seçmek oldukça önemlidir. Nasıl bir top tercihi yapılacağı cinsiyete ve yaşa göre belirlenilebilir. Pek çok farklı model arasından size uygun olan top tercihini yapmak büyük bir önem taşıyor. Doğru top seçimi hem futbol topunun uzun süreli kullanılmasına yardımcı olur hem de oyun sırasında daha iyi bir performans gösterilebilmesi açısından önem taşır.

Futbol Topu Ağırlıkları Ve Futbol Topu Çeşitleri Nelerdir?

Her spor için farklı şekillerde oyun topları kullanılabiliyor futbol topları ise tamamen yuvarlak bir biçimde tasarlanır 32 parça halinde dikişli olarak oluşturulur. Futbol topu farklı dikiş türleri ile bir araya getirilebilir. Futbol topunun üzerinde bulunan paneller makine dikişli el dikişli veya yapıştırma seçenekleri ile üretilebilirler. Panellerin topun zemin üzerinde nasıl ilerlediği ile ilgili bir ilgisi vardır. Profesyonel maçlarda özellikle çim sahada tercih edilen toplarda panel sayısı oldukça azdır.

Bu dikiş türlerinden bahsedecek olursak:

Makine dikişli modellerde ince dikişler ön plandadır. Dikişler tamamen düzgün bir biçimdedir. Sağlam yapıları sayesinde uzun süre kullanılabilirler demek mümkün fakat el dikişli ürünlere göre daha az dayanıklı modellerdir. Makine dikişli futbol topları farklı astar numaraları ile üretilir 3 ,4,5 astar numarasına sahip el dikişli futbol toplarından seçerken yüksek astar numaralı topların daha dayanıklı olduğunu da bilmeniz gerekir.

El dikişli futbol topları: Dikişler el ile sağlandığı için makine dikişleri gibi nizami bir biçimde görünmeyebilir fakat el dikişli futbol toplarında kalın dikişler sayesinde daha uzun düreli ir kullanım sallanır kalın dikişleri sayesinde sert darbelere karşı daha dayanıklı olduklarını da söylemek mümkündür.

Yapıştırma futbol Topu: Futbol topu üzerindeki bölmeler birbirine ve top zeminine yapıştırılır. Yapıştırma toplar daha öce dünya kupalarında da dayanıklı modeller olarak kullanılmışlardır. Fakat genel olarak yapıştırma futbol toplarının diğer toplara oran ile dayanıksız olduklarını söylemek mümkün.

Genel olarak bir futbol topu üzerinde 32 panel mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Topun dengesi ve yuvarlaklığı top üzerindeki panel sayısı azaldıkça artmaktadır bu yüzden profesyonel oyunlarda kullanılan futbol topu panel sayısı 4’e kadar düşük olabiliyor.

Futbol topu büyüklükleri ise Uluslararası Futbol Birliği’nin belirlediği futbol topu boyutlarına uygun olarak üretilirler.

5 numara toplar: müsabakalarda oynan top büyüklüğüdür. 5 numara topların çevresi 68-70 cm aralığındadır ağırlığı ise 410-450 gram arasında olabilir. 5 numara futbol topunu 12 yaşının üzerinde olan oyuncular tercih eder.

4 numara toplar: 63-66 cm çap aralığında üretilmiş bu top modelleri 12 yaş altı çocuklar için uygun modellerdir. Ağırlığı ise 350-390 gram aralığında olabilir. 3 numara futbol topları ise 8 yaş altı çocuklar için tasarlanmış olan ürünlerdir. 61-62 cm çapında20-350 gram ağırlığında olduklarını söyleyebiliriz.

Futbol Topu Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle uygun saha için uygun bir futbol topu tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Kullanım amacına uygun olarak futbol topları 3 ayrı şekilde bulunabilir: Outdoor (Dış Saha Futbol Topları), futsal topları ve plaj futbol topları.

Outdoor futbol topları 0.8 inç bar basıncına sahiptirler bu topları halı sahalarda ve çim sahalarda görebiliriz.

Futsal topları: Salon futboluna uygun olarak üretilen bu futbol topu modelleri zıplama özelliği az olarak tasarlanmış futbol toplarıdır 0.6 bar basınç oranına sahip olan futbol toplarının ağrılığı 410-430 gram aralığındadır.

Plaj Futbolu Toplarının ise 0.8 boranda bar basıncı bulunur diyebiliriz ağırlığı ise 420-440 gram aralığında olmalıdır demek mümkün

Bu ağırlıklar topun zeminde nasıl hareket edeceğini ne kadar sıçrayacağını ve futbolcuya nasıl bir his sağlayacağını belirleyebilir.

 Halı saha topları futbol saha toplarına göre farklı olarak üretilirler halı saha topu zeminde daha rahat bir kullanım sağlanması adına topun zıplama eğilimini azaltacak materyallerden üretilir. Halı saha ve çim sahaya uygun olarak kullanılan topların aynı zamanda basınç farklılıktadır olduğunu da söylemek mümkün. Çim sahada kullanılan futbol topları 0.8 bar basınca sahipken Halı saha topları ise 0.6 bar basınç oranına sahip olabilirler

Bunlara uygun olarak futbol oynamak için tercih yaparken özellikle amatör oyuncular için

Futbol Topları Hangi Malzemelerden Üretilir?

Futbol Topları ‘’meşin’’ olarak bilinen bir deri modelinden tasarlanır. Meşin koyun derisi olarak bilinen sağlam bir malzemedir meşin sayesinde toplar çok daha dayanıklı olur bunun dışında gelişen günümüz teknolojisi ile farklı suni derilerde top yüz etleri için kullanılmaya başlanmıştır. Bu deriler oldukça dayanıklıdırlar demek mümkün. Hatta günümüzde daha çok kullanılan deri modeli poliüretan deridir bu deri modeli futbol toplarında sıklıkla tercih edilen bir modeldir.

Futbol Topu Fiyatları Nelerdir?

Profesyonel futbol topları ve amatör futbol topları arasında fiyat farkı bulunduğunu söyleyebiliriz. Futbol topu fiyatları futbol topu markasına ve kalitesine göre değişiklik gösterir diyebiliriz. Futbol topu tercih ederken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de topun dayanıklı olmasıdır. Dayanıklı bir futbol topunu pek çok yerde ve farklı hava koşullarında kullanmanız mümkündür.  P ek çok farklı marka arasından kaliteli markalara yönelmek ve kendinize en uygun olan futbol topunu seçebilmek büyük bir önem taşıyor. İstediğiniz futbol topunu farkı fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Tekem Spor sayesinde hem kendinize uygun olan modeli kolaylıkla bulurken aynı zamanda pek çok farklı model ve renk arasından da tercih yapabilirsiniz. Pek çok modelde ve kalitede futbol topu bulabilir en cazip fiyatlar ile teke spor sitesinden sahip olabilirsiniz. Tekem Spor sitesinde Futbol ekipmanları, futbol topları futbol ayakkabıları futbolcu şortları ve daha çok pek çok ürünü kaliteli markalardan satın alabilir uzun ve güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Tekem Spor sayesinde ister internet üzerinden isterseniz mağazalardan rahatlık ile alışveriş yapabilirsiniz.  Tekem sporda pek çok farklı çeşit üründen, kampanya fırsatlarından indirimlerden ve kargo avantajlarından kolayca faydalanabilirsiniz.
Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.