ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Yüzücü Gözlükleri

Yüzmeyi seven herkes ister amatör olarak isterse ise profesyonel olarak bu sporla ilgilensin yüzme ekipman modellerine  ihtiyaç duyar. Yüzme ekipmanları içerisinde pek çok farklı ürün mevcuttur ve yüze ekipmanlarının spor sırasında kullanılması sporcuya olumlu etki eder, performansının yükseltilmesinde yardımcı olur. İyi bir ekipmana hem profesyonel yüzücüler hem de amatör yüzücüler kendilerine uygun olan modellerden seçerek daha yüksek bir performans sağlayabilir. Yüzme gözlükleri denizde havuzda uzun süreli veya kısa sureli kullanımlara uygun olarak farklı şekillerde ve modellerde bulunabilir. Yüzücü ekipmanları arasında gözlükler önemli bir yer tutar. 

Yüzücülerin yüzücü gözlüğü kullanmasının amacından bahsedecek olursak ise;

Yüzüş sırasında yüzme ekipmanlarından önemli bir yere sahip olan yüzücü gözlüklerinin kullanılması son derece önemlidir. Havuz sularının temizlenmesinde kullanılan kimyasal ürünler ve dezenfektan ürünleri kişinin gözüne zarar verebilir. Bu yüzden gözlükler gözleri korumak amacı ile özel olarak üretilmişlerdir. Yüzme gözlüğü kullanılmayan durumlarda yüzme sonrasında gözde kızarıklık kaşıntı batma ve enfeksiypn gibi durumlar oluşabilir. Öncelikli olarak yüzme gözlüğü bunlara karsı koruma sağlayarak daha etkili ve sağlıklı bir performans göstermenize yardımcı olabilir. Ayrıca açık havada veya denizde yapılan yüzmeler sırasında yüzme gözlüğünün kullanılması güneş ışınlarından korumada katkı sağlar demek mümkün. Uzun yüzme egzersizeri sırasında ve gözünüze su kaçmaması gereken performanslarda yüzücü gözlüklerinin fayda sağladığını ve performansınızı arttırabilecek bir etkiye sahip olabileceğini de söylemek gerekir.

Yüzücü Gözlükleri Modelleri

Pek çok farklı şekilde her yüzücünün ihtiyaçlarına cevap verebilecek tasarımlar ile üretilen yüzücü gözlüklerinin temek olarak 3 farklı tipi olduğunu söylemek mümkün.

isveç gözlükleri, cotalı gözlükler ve yüzme maskeleri

Özelliklerinden bahsedecek olursak ise:

İvseç gözlükleri yarışmacılar arasında sıkça tercih edilen gözlük modelleridir. Yüze uyum sağlaması için bantlar kullanılır hafif modellerdir fakat çok dayanıklı oldukları söylenemez genel olarak sadece profesyonel yüzüs sırasında kullanılan bu gözlükler yüze tam uyum sağlayarak sporcunun konforunu ve performansını olumlu yönde etkilemeye yardımcı olabilir. Özellikle yarışmalarda kullanılan bu gözlük modelleri profesyoneller için oluşturulmuşlardır diyebiliriz.

Contalı (klasik) yüzme gözlükleri:

Bu gözlüklerde gene olarak lens, lens kapağı, yumuşak conta, kafa bandı, burun köprüsü ve lens butonu bölümleri bulunur.

Yüzücüye tam bir destek sağlar ve contalı kısımlar sayesinde yüzücü yüzünce yüzme sırasında bir iz oluşmaz. Bu modellerin pek çok farklı boyutu ve yüze göre ayarlanabilir şeklîleri mevcuttur. Silikon veya köpük olarak üretimi sağlanabilen bu modellerde en çok silikon materyaller tercih edilir demek mümkün.

Yüzme maskelerinde ise görme alanında genişlik sağlayan özelliği önemli bir husustur. Bu gözlük modellerinde görme alanınız oldukça geniştir. Çocuk yüzücüler arasında bu yüzme gözlüğünün kullanılması oldukça yaygındır diyebiliriz.

Yüzme gözlüklerinde tercih edeceğiniz modellerin genel olarak pek çok farklı renk çeşidi bulunur size uygun olan sevdiğiniz renkler ile yüzücü gözlükleriniz sayesinde aynı zamanda iyi bir performans ile iyi bir görünüm de yakalayabilirsiniz.

Yüzücü Gözlüğü Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru bir yüzücü gözlüğü seçmek sizin kişisel performansınız için oldukça önemli bir noktadır ve gözlük seçimi yaparken de doğru bir tercih yapmanız gerekiyor diyebiliriz.

Gözlükler genel olarak oval bir yapıdan oluşturulur ve gözünüze uyumlu olarak tasarlanır. Eğer olimpik yüzmeler için bir yüzücü gözlüğü modeline sahip olmak istiyorsanız çevreyi de daha rahat göreceğiniz ve yarışta diğer yarışçıların da ne durumda olduğunu anöamanıza yardımcı olacak çeşitler size katkı sağlayacaktır. Eğer güneş ışınlarından korunmanız gereken bir ortamda performans göstecekseniz renkli cam seçeneklerinden ve aynalı gözlük camı seçeneklerinden tercihinizi yapabilirsiniz. Bu sayede güneş ışınlarından performansınız sırasında daha az etkileneceğinizi belirtebiliriz. Eğer farklı alalarda bir yüzme performansı gösteriyorsanız ayarlanabilir yüzme gözlüğü modelleri sayesinde yüzüş sırasında gözlüklerinizi kendinize uygun olarak ayarlayabilirsiniz. Gözlüğün parçalarının değiştirebilir bir özellikte olması da size büyük bir fayda sağlayabilir. Yüzücü gözlüğünün yüzünüze tam oturması gerekli faydanın sağlanabilmesi açısından en önemli özellikler arasında yer alır özelliktir diyebiliriz. Yüze tam oturmayan gözlük modeli sızdırma yapar ve göze havuz veya deniz suyu girebilir bu da performansınızı iyi bir biçimde gösterememenizi sağlar. Yüzücü gözlüğü tercih ederken sizin baş çevrenizi de gözlüğün sıkmamasına da dikkat etmelisiniz. Yüzücü gözlükleri hem suyu içeri sızdırmamalı hem de göz çevresini ve burun kısmını rahatız edecek bir biçimde olmamalıdır, Buğulanmaya karşı dayanıklı olan gözlük modellerinden tercih etmeniz öönerilir bu sayede her zaman daha iyi bir görüş sağlayabileceğini de belirtmek isteriz. Yüzücü gözlüğü seçimi yaparken gözlüğü yüzme sırasında kullanacağınız yüzücü bonesi ile tercih etmek sizin için iyi olabilir bu sayede en rahat edeceğiniz gözlüğü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer görme sağlığınız ile ilgili bir probleminiz mevcutsa size uygun olan yüzücü gözlüğünü reçeteli olarak bir doktor yardımı ile satın almanız mümkün.

Yüzücü gözlüklerinde kullanılan pek çok farklı gözlük lensi bulunuyor bu gözük lensleri de yüzücünün nasıl bir fayda sağlamak istediğine göre farklı şekillerde oluşturulabiliyor.

Polikarbon lensler sayesinde gözleriniz güneş ışınlarına karşı yüksek derecede korunurken lens camı dayanaklılığı da oldukça fazladır ve anti sis özelliği taşır.

Optik sınıf lens kullanılan gözlük modelleri dayanıklı ve hafif lenslerden oluşur. Farklı materyallerden yapılabilse de plastik materyaller kullanılarak oluşturulanlar az çizilme özelliği gösterebilir ve diğer modellere göre daha dayanıklı oldukları söylenebilir.

Şeffaf lensler daha çok kapalı ortamlarda ve karanlık ortamlarda gerçekleştirilen yüzme egzersizleri için uygundur.

Amber rengi lensler tüm ortamlarda rahat bir biçimde tercih edilebilecek lenslerdir demek mümkün. İster güneşli bir alanda ister kapalı bir alanda isterseniz karanlık ortamlarda kehribar rengi lensleri tercih edebilirsiniz. Parlamayı azaltır ve iyi bir görüş sağlamanıza yardımcı olan bu modellerdir demek mümkün. Mavi mor renkli lensler sayesinde sudaki parlamanın önüne gerek daha iyi bir görüş sağlanmasına katkıda bulunur. Mavi Mor lensler denizde de sıklıkla tercih edilen yüzücü gözlüğü lenslerindendir. Havuz için ise tercih edilen daha çok duman rengi lenslerdir bu lensler havuz için oldukça uygun modellerdir daha çok açık havadaki havuzlarda kullanılır. Aynalı lensler ise yarış koşulları için olduça ideal lens modelleridir dikkatli kullanılması gereken bu modellerde en ufak bir çizik yarışçının performansını kotu yönde etkileyebilir.

Performans ve yüzücüleri için ve fitness yüzücüleri için ise tek parça gözlükler önerilir. Bu gözlük modelleri hem yüzünüe kolayca uyum sağlar hem de ayarlanmasına fazla ihtiyaçç duyulmayan gözlük modelleridir. Yüze kolayca oturarak tam bir performans göstermenize katkı sağlarlar demek doğru olabilir. 

Yüzücü gözlüğü nasıl temizlenmeli?

Yüzücü gözlükleri kullanım sırasında havuzda korlu suya denizde ise tuzu suya maruz kalıyor. Gözlüklerin temizliğini düzenli bir şekilde yapmak gözlüklerin uzun süre kullanılmasına katkı sağlar. Ve lenslerin zarar görmemesine yardımcı olur. Gözlüklerinizi soğuk ve tatlı su ile temizlemeniz öneriliyor. Gözlükler uzun süre güneşe maruz kalmamalı ve uzun süre kullanılmayacak durumlarda gözlük kutusu içerisinde saklanmalı öncesinde sirkeli su ile temizlenip gölgede kurutulması öneriliyor.

Çerez Kullanımı

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.